O sobie
Aktualności
O rodzinie
O Bohosiewiczach
Ormianie Polscy
Nasze wyprawy
Pupilek kot
Galeria
Ważne adresy
Ciekawe adresy
Kontakt
Po prostu
Nieaktualności

Partnerstwo i współdziałanie.

    Przemiany ustrojowe i gospodarcze stawiają przed ruchem zawodowym nowe, znacznie trudniejsze niż w minionych latach, zadania. Obecnie coraz mniej jest przedsiębiorstw państwowych, przeważają firmy prywatne, a pracobiorcy doświadczają skutków przekształceń własnościowych. W niespotykanej skali występuje bezrobocie, ubożeją duże grupy społeczne i zawodowe. W tej nowej sytuacji, z mocy ustawy związki zawodowe, jako główny i jedyny reprezentant prawny obrony interesów i praw pracowniczych, są uprawnione do obrony miejsc pracy, kontroli przestrzegania Kodeksu Pracy przez pracodawców, dbania o warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwdziałania wobec wzrastających kosztów utrzymania.

    Niestety, bardzo liczna i nadal wzrastająca rzesza pracowników firm prywatnych pozostaje dziś poza zasięgiem prawa związkowego. Właściciele firm nie godzą się z myślą, by pracownicy mogli zrzeszać się w organizacje związkowe i bywa, że takie próby kończą się utratą pracy. Związki zawodowe są dziś dla wielu pracowników ostatnią nadzieją w uratowaniu przed zwolnieniami, służą pomocą prawną, występują o sprawiedliwy poziom wynagrodzeń i należnych praw socjalnych, walczą z wszystkimi niegodziwościami zgotowanymi przez "republikę kolesiów". Wychodząc naprzeciw potrzebie obrony pracowników w firmach prywatnych, powstała ogólnokrajowa organizacja związkowa Konfederacja Pracy. Związek ten, podobnie jak związki w krajach Unii Europejskiej działa poza zakładami pracy, a jego struktury mogą powstawać zarówno w zakładach pracy, jak i w formie organizacji międzyzakładowych. Konfederacja Pracy jest członkiem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. W Małopolsce mamy już kilka organizacji tego związku, np. w Krakowie, Skawinie. Osoby zainteresowane utworzeniem następnych organizacji zakładowych, kół i przedstawicielstw zachęcam do kontaktu z naszą Rada Wojewódzką OPZZ w Krakowie, przy której mieści się siedziba Konfederacji Pracy w Krakowie, ul. Sewera 10, tel.(012)6384177.

    Branżowy ruch związkowy, którego większość federacji i organizacji ogólnokrajowych skupiona jest w OPZZ sytuuje się na lewej stronie sceny politycznej. Jest to w pierwszej kolejności ruch zawodowy, stąd nasze lewicowe sympatie wynikają z programów partii politycznych, ich stosunku do polityki społecznej i do związków zawodowych. OPZZ jako wspolzałożyciel Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, współzałożyciel logo i nazwy SLD nadal zamierza poprzez swoich związkowców aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polityki społecznej w nowej partii SLD.

    Równocześnie nie zamierzamy ograniczać dotychczasowego współdziałania i partnerstwa z innymi partiami lewicowymi: Unią Pracy, Polską Partią Socjalistyczną, Ruchem Ludzi Pracy, a także organizacjami i stowarzyszeniami, stawiającymi sobie za cel zbieżne lub tożsame cele programowe, szczególnie w zakresie dla nas najważniejszym - polityce społecznej. Poprzez swoje działania dążymy do dalszej integracji ruchu związkowego, umacniania związków w poszczególnych branżach zawodowych, przygotowania związków zawodowych do sytuacji, w jakiej przyjdzie nam funkcjonować w Unii Europejskiej. Nasi związkowcy z dużych organizacji np. w HTS są już dobrze przygotowanymi i kompetentnymi partnerami w trudnych negocjacjach z inwestorami zagranicznymi. Liczymy się z faktem niezbędnych, czekających nas przeobrażeń w całym ruchu związkowym, koniecznością wzrostu siły ekonomicznej ruchu związkowego i jego dalszą konsolidacją, dla której najlepszą bazą jest na dziś OPZZ.

    Zanim to jednak nastąpi, współdziałając z całą polską lewicą, dążymy do zahamowania ujemnych skutków reform, wdrażanych wbrew społecznemu przyzwoleniu przez koalicję AWS-UW. W pierwszym rzędzie, na wszystkich szczeblach OPZZ występujemy przeciw dramatycznie rosnącemu bezrobociu i źle przeprowadzanej prywatyzacji, lekceważeniu naszych opinii, próbom marginalizacji ruchu zawodowego jako wyraziciela opinii społecznej, selektywnemu podejściu do central związkowych, brakowi konsultacji itp. Domagamy się polityki społecznej spójnej z przemianami restrukturyzacyjnymi. Występujemy przeciw uciążliwościom reform, natomiast za uwzględnieniem przez rządzących ich skutków społecznych. Poprzez przedstawicieli OPZZ bronimy interesów pracowniczych w samorządach, organach doradczych (o ile prawica nas do nich dopuszcza). Chcemy też odegrać znaczącą rolę w kampaniach wyborczych - prezydenckiej, parlamentarnej i samorządowej.

maj 2000

 
 
Copyright © 2001 Andrzej Bohosiewicz.